Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Haziran 2020 - Perşembe 22:26 Bu haber 79333 kez okundu
 
Kadınlar sokaklarda: Saldırı varsa direniş de var
HDP Kadın Meclisi, "Kadın mücadelesi her yerde" kampanyası kapsamında birçok kentte sokaklara çıkarak, "Kazanımlarımıza saldırı varsa biz kadınların da direnişi ve mücadele kararlılığı vardır" mesajı verdi.
Bölge Haberi


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi'nin, kayyım, istismar, infaz yazası ve kadına dönük artan şiddete karşı “Kadın mücadelesi her yerde” şiarıyla startını verdiği kampanya kapsamında bugün de birçok kentte açıklama yaptı.  
 
MARDİN 
 
HDP Mardin Kadın Meclisi, parti binası önünde açıklama yaptı. Polis ablukası altında yapılan açıklamaya, HDP Mardin Milletvekilli Pero Dündar, Şahmaran Kadın Platformu üyeleri ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri de katıldı. Üzerinde, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir”, “İstismarın affı olmaz” ve “ İstismara, infaza, kayyımlara karşı biz varız, kadın mücadelesi her yerde” yazılı pankart ve dövizler açıldı. 
 
HDP Mardin İl Örgütü yöneticilerinden Münevver Ülker, devletlerin pandemiyi fırsata çevirerek otoriterleşme eğilimi gösterdiğini belirtti. Ülker, AKP-MHP ittifakının da süreci fırsata çevirerek kayyımlar eliyle Kürt halkının seçme ve seçilme hakkını yok saydığını vurgulayan Ülker, “AKP halk iradesine darbe vurmuş, Kürt halkının iradesini gasp etmekle kalmamış, diline ve kültürüne saldırı gerçekleştirmiştir. Eşbaşkanlık sistemimize saldırarak kadın kazanımlarımızı gasp etmeye çalışmıştır" diye konuştu. 
 
HER ALANDA EYLEM 
 
Kadınların eşit ve özgür bir yaşam için direnmeye ve mücadeleye etmeye daha kararlı ve güçlü devam edeceğine dikkati çeken Ülker, “Hep birlikte, kayyıma, istismara, infaz yasasına, kadına yönelik şiddete karşı mücadele, eylem ve örgütlenme halinde olacağız” mesajı verdi. 
 
Açıklama, “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla sona erdi.  
 
MERSİN 
 
HDP Mersin Kadın Meclisi, kampanya kapsamında parti binasında açıklama yaptı. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce ve Özgür Kadın Hareketi’nden (TJA) aktivistlerin de katıldığı açıklamada, "Kadın mücadelesi her yerde" pankartı açıldı. HDP Mersin Kadın Meclisi üyesi Zelal Önen, HDP ve CHP’li 3 ismin vekilliklerinin düşürülmesine tepki göstererek, iktidarın halkın iradesini gasp ettiğini dile getirdi. Önen, her yerde alanlarda olup örgütleneceklerini söyledi.
 
VAN 
 
HDP Van Kadın Meclisi de, kampanya kapsamında İpekyolu'ndaki parti binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, TJA üyeleri, HDP Milletvekili Muazzez Orhan, HDP İl Eşbaşkanı Öznur Bartın, HDP yöneticileri ile HDP Gençlik Meclisi üyeleri katıldı. "İstismar, infaza, irade gaspına karşı biz varız. Kadın mücadelesi her yerde" pankartının açıldığı açıklamada, "Kadın düşmanı infaz yasası", "İstismarın affı olmaz" ve "Bijî yekitiya jinan" dövizleri taşındı. 
 
'SALDIRI VARSA DİRENİŞ DE VAR'
 
HDP Edremit İlçe Eşbaşkanı Şükran Şen, Türkiye ve dünyada yaşanan kapitalizm krizinin aşmanın tek yolunun nefret söylemleri üreten, ırkçılığı örgütleyen, kadınların kazanılmış haklarına saldıran, işçi ve emekçilere daha fazla sömürü dayatan iktidarlara karşı mücadele yürütmek olduğunu söyledi. Şen, "Süreci fırsata çeviren AKP-MHP ittifakı da kayyımlar eliyle Kürt halkının seçme seçilme hakkını yok saymış, halk iradesine darbe vurmuş, Kürt halkının iradesini gasp etmekle kalmamış, diline, kültürüne saldırı gerçekleştirmiştir" ifadelerini kullandı.  
 
Kadına yönelik artan baskılara da değinen Şen, şunları söyledi: “Kadın kazanımlarımıza saldırı varsa bunun karşısında biz kadınların da direnişi ve mücadele kararlılığı vardır. Evde, sokakta, mecliste, iş yerinde; kısaca yaşamın her alanında haklarımıza sahip çıkacağız. Meclis’ten geçirilmek istenen istismar yasasına karşı, ‘İstismarın affı olmaz’ diyeceğiz."  
 
Açıklama, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana jinan” sloganlarıyla sona erdi.
 
İSTANBUL
 
HDP Şişli Kadın Meclisi, “Kadın mücadelemiz her yerde” başlığıyla başlatılan kampanya kapsamında HDP Şişli İlçe Örgütü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Ermenice, Türkçe ve Kürtçe dillerde “Kadın mücadelemiz her yerde”, “Bu düzenlemeye izin vermeyeceğiz” ve “İstismarın affı olmaz” dövizlerinin taşındığı açıklamada hükümet politikalarını eleştiren ve kadın ve çocuk haklarının önemine dikkat çeken sloganlar atıldı.
 
‘KADINLAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEK’
 
Burada ilk olarak konuşan HDP Milletvekili Dersim Dağ, hükümetin iktidara geldiği günden bu yana kadın ve çocuk haklarına dönük saldırı politikalarını eğitim, hukuk ve din  alanlarında yaptığı düzenlemelerle meşrulaştırmaya çalıştığına dikkat çekti. AKP hükümetinin devreye koyduğu uygulamalarla adım adım cinsel istismar affını gündeme getirmek için çabaladığını belirten Dağ,  söz konusu dayatmaların kadınların örgütlü mücadelesine geçit vermeyeceğini vurguladı. Kadın mücadelesinin her yerde olduğunu sözlerine ekleyen Dağ, “Kadınlar şiddete, tacize, tecavüze, çocuk istismarına karşı mücadele etmeye devam edecek.  İktidar şimdiye kadar başaramadı, bundan sonra da başaramayacaktır. Çocuk istismarının affı olmaz. Çocuk istismarı meşrulaştırılamaz. Kadın mücadelesi her yerde” diye konuştu.
 
KAMPANYANIN İLK HAFTASI ÇOCUK İSTİSMARI 
 
Ardından konuşan HDP İstanbul İl Başkanı Elif Bulut da, çocuk istismarı affının iktidar tarafından erkekleri korumak üzere çıkarılmaya çalışıldığını belirterek, buna izin vermeyeceklerini kaydetti. Bir iktidar yönetiminin tarzını ve halka yaklaşımını anlamak için kadın ve çocuk politikalarına bakmanın yeterli olacağını belirten Bulut, “Bir ülkede çocuklar evleniyorsa, çocuklar çocuk doğuruyorsa, her gün bir kadın öldürülüyorsa, kadınların kazanılmış tüm hakları geri alınmaya çalışılıyorsa, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı koruma kararı uygulanmıyorsa ve infaz paketleriyle kadına dönük suç işleyen erkekler serbest bırakılıyorsa, o ülkenin yönetiminin halka olan yaklaşımını açık ortaya koyar. Bizler işte böyle bir ülkede böyle bir iktidar anlayışıyla yönetiliyoruz. Kadınlar birlik olup mücadelelerini büyütmezlerse  daha büyük tehlikeler oluşabilir. Bu nedenle bizler kampanyamızın ilk haftasını çocuk istismarına ayırdık” diye konuştu.
 
İSTİSMAR YASASINA KARŞI BULUŞTULAR
 
Ardından basın açıklamasına geçildi. Açıklamayı okuyan HDP Şişli İlçe Eşbaşkanı Ani Kalk, AKP-MHP bloğunun pandemi boyunca kadın kurum ve örgütlerinin uyarılarına rağmen, kadına yönelik şiddeti önleyen tedbirler almadığı gibi İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 sayılı koruma kanunu yürürlükten kaldırmak istediğine dikkat çekti. Başlattıkları kampanya ile bu dayatmaların önüne geçmeyi amaçladıklarını ifade eden Kalk, kampanya kapsamında ilk olarak Meclis’ten geçirilmek istenen istismar yasasına karşı “istismarın affı olmaz” demek için bir araya geldiklerini söyledi.
 
‘EĞİTİM VE TOPLUMDAN UZAKLAŞTIRILMAK İSTENİYOR’ 
 
Kalk devamla şunları ifade etti:  “AKP iktidarı dört yıldır çocuk istismar failleri evlilik adı altında salıvermek için yoğun bir çaba sarf ediyor. İnfaz paketine dahil edilmek istenen ancak kadınların etkin karşı duruşuyla geri çekilmek zorunda kalınan düzenleme yeniden gündeme getirilmek isteniyor. Bu yasayla beraber çocukları istismar edenler, çocuklara tecavüz edenler cezaevlerinden salınarak çocuğa, eve koca olarak gönderiliyor. Çocuk istismarı yasasıyla henüz kendi kararları veremeyecek, uluslararası hukuka göre çocuk sayılan kız çocukları aslında bir biçimde evlere kapatılarak, eğitimden, toplumsal alandan uzaklaştırılmak isteniyor.”
 
Kalk, kadınlara sokakta, mahallede, evde, meydanlarda, fabrikalarda, atölyelerde ve kentlerin her noktasında haykırma çağrısında bulundu.
 
Açıklama atılan sloganlarla son buldu. 
Kaynak: Editör: Abdulrahim Yeşilağaç
 
Etiketler: Kadınlar, sokaklarda:, Saldırı, varsa, direniş, de, var,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Van
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
16° - 28°
Perşembe
17° - 31°
Cuma
16° - 29°
Van

Güncelleme: 08.07.2020
İmsak
02:55
Sabah
04:43
Öğle
12:17
İkindi
16:10
Akşam
19:40
Yatsı
21:20
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
63
0
3
9
18
30
2
Trabzonspor
61
0
3
10
17
30
3
Sivasspor
54
0
6
9
15
30
4
Galatasaray
52
0
6
10
14
30
5
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
6
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Göztepe
38
0
12
8
10
30
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
11
10
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Kayserispor
31
0
15
7
8
30
15
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
16
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
17
Çaykur Rizespor
29
0
17
5
8
30
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı